Toto bol Hartmut Tautz, osemnásťročný chalan z Východného Nemecka, ktorého sny o slobode a lepšom živote na kapitalistickom Západe boli také silné, že sa rozhodol riskovať všetko a utiecť. Písal sa rok 1986 a Východné Nemecko, rovnako ako celý východný blok, bolo prísne strážené komunistickým režimom. Prejsť hranice legálne bolo takmer nemožné, a každý pokus o útek bol spojený s obrovským rizikom.
Hartmut doma oznámil, že so školou idú na výlet do Leningradu. Ten sa ale v skutočnosti nekonal. Hartmut mal v pláne vydať sa na cestu, ktorá ho mala priviesť k slobode. Prekročil hranice z NDR do Československa a z Prahy sa vlakom dostal do Bratislavy. Ubytoval sa na internáte Družba, kde začal zhromažďovať informácie a plánovať svoj útek do Rakúska.
Príbeh vyvrcholil v noci z 8. na 9. augusta 1986. Hartmut sa pod rúškom tmy presunul do Petržalky, nesúc so sebou nádej na nový začiatok. Prestrihol prvý plot, potom aj druhý. Ten druhý však spustil alarm. Po signalizácii pohraničná stráž okamžite vypustila na Hartmuta psy vycvičené na zabíjanie.
Tie ho dobehli len 22 metrov od hranice s Rakúskom. Hartmut padol na zem roztrhaný a zakrvavený. Jeho volanie o pomoc zostalo nevypočuté. Pohraničníci, ktorí ho chytili, mu neposkytli okamžitú lekársku pomoc. O tri hodiny neskôr, po prevezení do vojenskej nemocnice, Hartmut zomrel.
Jeho príbeh bohužiaľ nie je ojedinelý. Je jedným z mnohých, ktorí zaplatili životom za svoju túžbu po slobode. V Československu počas socializmu pri pokuse o útek na kapitalistický Západ zahynulo približne 280 ľudí. Títo ľudia, ako Hartmut, riskovali všetko, aby unikli spod železnej opony a našli lepší život. Dnes je pre mnohých z nás ťažké predstaviť si príbehy, ktorým títo ľudia čelili.
Dnes, keď môžeme s občianskym preukazom v ruke cestovať po celej Európe bez toho, aby sme museli čeliť obavám zo streľby alebo útokov psov. Táto sloboda, ktorú neraz považujeme za samozrejmosť však samozrejmosťou nie je. Je výsledkom aj nášho členstva v Európskej únii.
Nezabúdaj na to. Poď aj ty 8. júna voliť v eurovoľbách. Udržme Európu slobodnú, aby sme si mohli užívať práva a slobody, pre ktoré Hartmut a mnohí ďalší obetovali svoje životy.