O priemysle a Eurozóne
To, ako vznikla európska únia a ako funguje sme si priblížili v predchádzajúcich videách. Teraz sa skúsime bližšie pozrieť na to, prečo ju naozaj potrebujeme.
Slovensko nie je krajina, ktorá by bohatstvo dostala do daru tým, že by mala ideálnu geografickú polohu, alebo by bola historicky priemyselnou a rozvinutou krajinou a mali by sme na svetovom trhu dopyt po našich vlastných produktoch. Nedostali sme do daru nerastné bohatstvo ako má Rusko, Nórsko alebo arabské štáty a z toho tak žiť nemôžeme. Nemáme more ani brutálne veľhory, ktoré by nás dokázali uživiť cestovným ruchom, nemáme svetoznáme farmaceutické a kozmetické značky, aby sme ako krajina prosperovali z produkcie a predaja svetových výrobkov, po ktorých je dopyt. V niečom ale predsa len svetoví sme. Je to výroba áut. Nikde sa ich v prepočte na počet obyvateľov nevyrobí toľko, ako na Slovensku. A aj keď by bolo ideálne postupne sa zamerať viac na vedu a služby a nezostať pri ťažkej práci vo frabrike, faktom je, že práve automobilky dávajú dlhé roky státisícom ľudí na Slovensku prácu. Totižto tú prácu nedávajú len ľuďom, ktorí sú priamo v automobilovom priemysle zamestnaní, ale aj rade ďalších drobných firiem, ktoré do veľkých fabrík dodávajú do výroby napríklad určité diely, náradie alebo aj služby, ktoré s týmto priemyslom priamo môžu a nemusia súvisieť – ako napríklad stravovanie zamestnancov, upratovanie priestorov, výstavba, doprava, logistika a pod. Určite je aj neďaleko tvojho mesta nejaká automobilka alebo firma, ktorá ju zásobuje. Aj za toto do veľkej miery vďačíme Európskej únii.
Totiž, to, že sú tie závody postavené priamo u nás nie je samozrejmosť. Do značnej miery k tomu prispel vstup do Európskej únie. Jednak tým, že sa vďaka jednotnému trhu únie výrazne uľahčilo obchodovanie medzi únijnými krajinami, ale taktiež preto, že aj u nás sa tak, ako vo všetkých ostatných členských štátoch zaviedli rôzne záväzné európske smernice. Tie spravili zo Slovenska ekonomicky, sociálne a právne stabilnú krajinu. To je garancia pre zahraničných investorov. Tí tak majú záruku, že sa im tu oplatí investovať do projektov výstavby fabrík, čo sú nemalé náklady, oplatí sa im investovať do výrobných procesov aj pracovných miest. A to platí nie len pre investorov z Európskej únie, ale aj z tretích krajín, ako Jaguar, alebo Kia.
Ďalším skvelým bonusom pre tieto spoločnosti je naše členstvo v Eurozóne. Prečo je to dôležité? Jednou z najväčších výhod je jednoduchosť obchodu medzi krajinami eurozóny. Dôležité je taktiež to, že sme súčasťou schengenu a na hraniciach nás tak nezdrží kontrola. To, že pri cestovaní na dovolenku do Chorvátska, Talianska či Španielska nemusíme prepočítavať a zamieňať peniaze, alebo stáť v kolónach je výhoda, ktorú pociťujeme priamo. Dôležitým prínosom eurozóny a schengenu je ale aj spomínané uľahčenie obchodu.
Naše členstvo v eurozóne môže mať významný vplyv na zahraničných investorov, ako je napríklad automobilový gigant Kia. Pre spoločnosti, ktoré prevádzkujú továrne alebo podniky na Slovensku, je stabilná mena dôležitým faktorom pre ich obchodné operácie a investičné rozhodnutia. Je pre nich totiž oveľa bezpečnejšie, ak majú možnosť fungovať s menou, ktorá príliš nemení svoju hodnotu. Omnoho ľahšie by totiž bola ovplyvnená mena ako napríklad slovenská koruna, naviazaná na výkonnosť jednej malej krajiny. Už ťažšie niečo zamáva eurom, ktoré používa takmer 350 miliónov ľudí v 20 krajinách. Vrátane dlhodobých a spoľahlivých ťahúňov ekonomiky ako Nemecko, Belgicko alebo Francúzsko.
Pretože euro nepodlieha rôznym výkyvom a je vysoko nepravdepodobné, že by prudko stratilo hodnotu, môžu spoločnosti na Slovensku lepšie plánovať svoje výrobné a obchodné stratégie a to aj dlhodobo. Pri stámiliónových investíciách je to už niečo, čo firma vie oceniť. Ďalšou výhodou je, že ani tieto spoločnosti nemusia zbytočne pracovať s rôznymi menami a kurzami pri obchodovaní v 20 krajinách eurozóny. Tá je mimochodom jedným z najväčších hospodárstiev na svete, spolu s USA a Čínou a HDP Európskej únie je zhruba 126-krát väčšie ako HDP Slovenska. Vďaka EÚ a eurozóne sme tak platným svetovým hráčom. A to sa oplatí.